شناخت انواع ماهی های(آکواریوم)وزینتی و نحوه پرورش و نگهداری

شناخت انواع ماهی های(آکواریوم)وزینتی و نحوه پرورش و نگهداری

نگهداری ماهی توسط انسان از  زمانی که تاریخ ثبت شده ـ  وجود داشته حتی این موضوع در نوشته در اهرام مصر نیز دیده می شودـ

شهر ناپل به داشتن سیستم پروشی حرفه ای معروف بود ـ  که البته تمامی این مدارک در زمینه پرورش ماهیان خوراکی است ـ

چینی ها نخستین کسانی بودند که در حدود ۱۰۰۰ سال پیش به نگهداری ماهیان زینتی کردندـ

ماهی گلد فیش که در حال حاضر نیز جز ماهیان محبوب آکواریوم داران است ـ در  آن زمان ماهی مورد علاقه   آنان  بودـ

آشنایی با ماهی پرت یا طوطی ماهی
پرت یا طوطی ماهی نخستین بار در اواخر دهه ۸۰ در تایوان ایجاد گردید. برپایه برخی گزارشها زمان دقیق پیدایش پرت فیش سال ۱۹۸۶ است. به درستی مشخص نیست که نخستین پرت فیش از جفت شدن کدام دو ماهی به وجود آمده است . امروزه نیز کسانی که به شغل پر منفعت تکثیر ماهیان مشغولند حاضر نمی شوند که اسرار تروان خود را به همگان بگویند اما به نظر می آید که پرت فیش را از هیبرید ماهی سیکلید میداس نر با نام علمیAmphilophus citrinellus و سیکلید سر قرمز ماده با نام علمی Vieja synspila تولید می شود.

یک روایت رایج دیگر این است که از هیبرید سیکلید رد دویل ( شیطان سرخ ) با اسم علمی Amphilophus labiatus ویکی از گونه های ماهی سورم مانند سورم سبز یا سیکلید راه راه با نام علمیHeros severus و یا سورم طلایی با نام علمی Archocentrus spilurus حکایت می کند.
از آنجا که پرت فیش ماهی کمابیش خجالتی است و بین ماهیان گفته شده تنها سورم ها چنین رفتاری را از خود بروز می دهند ، می توان گمان نمود که یکی از والدین پرت فیش ها باید از گونه های سورم باشد.

 

تکثیر گرین تیلور

روش تکثیر گرین تیلور
گرین ترور یکی از سیچلایدهای باهوش، آرام و زیبا محسوب می شود. گاهی اوقات به غلط اسم این ماهی گرین تیلور گفته می شود. این ماهی دارای رنگی بسیار زیبا میباشد تا جایی که به جواهر سبز نیز در میان سیچلایدها معروف است. گرین ترور دارای بدنی فشرده و بیضی گون می باشد و دور باله های دمی و پشتی حاله ای از رنگ قرمز وجود دارد.
این ماهی بومی آمریکای جنوبی می باشد و موجودی همه چیز خوار است.گرین ترور به شرایط آب سختگیر نیست. اما برای داشتن یک گرین ترور زیبا باید آبی کریستاله و با کیفیت، با پی هاش در حدود ۶.۵ تا ۷.۵ درجه و دمای۲۰-۲۴°c (در این درجه ماهی دراری رنگ سبز زیتونی بیشتری میباشد) و ۲۴-۳۰°c (در این درجه ماهی دراری رنگ تندتر و پر رنگتری هست) در اختیار ماهی قرار گیرد. جنس نر تا ۲۰ سانتی متر و جنس ماده تا ۱۵ سانتی متر رشد می نماید. جنس نر این ماهی قلمرو طلب می باشد.
ماهی نر در سن بلوغ دارای غده ای بر روی سر می باشد که با توجه به این ویژگی می توان جنسیت ماهی را تعیین نمود. همچنین شناسایی جفت این ماهی از طریق دستگاه جفتگیری ماهی در زمان تولید مثل نیز امکان پذیر می باشد.
این ماهی عادت به تخمریزی بر روی سطوح صاف دارد. قبل از تخمریزی، ماهی نر باید ماهی ماده را بپسندد. پس از تخمریزی والدین از تخم ها و سپس از لارو ها نگهداری می نمایند.
برای دکوراسیون آکواریوم این ماهی می توان از سنگ و حفرهای غارگون و گیاهان مصنوعی یا گاهی گیاهان طبیعی کاشته شده در گلدان یا کوزه استفاده کرد.
در میان آنها گاه گونه هایی پیدا می شوند که به رشد کامل خود نمی رسند و به کوتوله های گرین ترور معروفند
نحوه تکثیر در کارگاه تکثیر: یک اکواریوم با طول ۷۰سانتی متر عرض ۲۵سانتی متر ارتفاع ۴۰سانتی متر را تهیه کرده و ان را با کوزه شکسته تزین کرده و ۴ماده و ۶ نر را درون اکواریوم گذاشته بعد از جفت خوردن ۴ ماده با ۴ نر ماهیان جفت خورده را به اکواریومی با این اندازه طول ۵۰ سانتی متر عرض ۲۵سانتی متر ارتفاع ۴۰ سانتی متر باید انتقال دهید درون این اکواریوم فقط باید چند کوزه شکسته به همراه سنگ هوا و یک فیلتر و بخاری قرار داده شود و کف اکواریوم نباید چیزی غیر از کوزه شکسته باشد از این روش در کارگاه های تکثیر استفاده میشود بعد از این که ماهی های جفت خورده را هر کدام را به اکواریومی با این اندازه انتقال دادید هر جفت بعد از چند روز در اکواریوم خود بر روی یکی از کوزه های شکسته درون اکواریوم تخم خود را میگذارد حالا دو راه دارد
۱-اجازه دهید خود ماهیان بچه های خودشان را بزرگ کنند و کاری به انها نداشته باشید
۲- یا والدین را به اکواریوم دیگری انتقال دهید یا کوزه حاوی تخم را به اکواریوم دیگری انتقال دهید یادتان نرود برای تکثیر هر نوع ماهی باید بعد از تخم ریزی ماهی درون اب باید داروی متیلن بلو ریخته شود برای جلوگیری از حمله قارچ ها به ماهی
بعد از انتخاب یکی از این دو مراحل به لاروها تا ۱۰ روز به انها تخم میگوی نمکی دهید ـ

 

اشتراك گذاری نوشته


رفتن به نوارابزار